19 Kasım 2017 ALES Sonbahar Dönemi sınavı çarptı, geçti.

ALES, 100 soruya düşmüş, 150 dakika vermişler. Girelim kendimizi deneyelim düşüncesiyle verdik 90 TL’yi.

Sınav günü gelmeden, sınava gireceğim yerin, evimden 30 km uzakta olması ve malum sınav salonuna anahtar, ulaşım kartı vb. almadıklarından ve kendimi birilerine götürtmeyi sevmediğimden arabamla gidip, arabanın kapısını açık bırakıp, sınava girdim 🙂

Bu arada 10:00’dan sonra gelirsen almayız ha diyerek korkuttuklarından, 09:15’te salondaydım. Allah’tan benden önce iki arkadaş daha gelmiş, üçüncülük bana yeter 🙂

Her sınav yeni bir kural koymaktan mutlu olan ÖSYM, bu sefer de sadece 12:05-12:30 arası çıkılabilir kuralını eklemiş benim gördüğüm, zaten kimse çıkamadı 🙂 o da başka mesele.

Sınav başlamadan karakter yazımı yaptırdılar, o bilgiler toplanıp bir veritabanı haline getirilse, derin öğrenme alanında yazı tanıma çalışanların işine yarayabilir.

Sayısal puan lazım olduğundan matematik çözerek başladım lakin ilk 10 soru bittiği zaman bile 20 dakika geçmiş olması bir hüzünlendirdi beni.

Matematik bittiğinde geride 10 boş, 40 işaretli soru ve harcanmış 125 dakika vardı.
Kalan 25 dakikada 25 sözel sorusunu cevapladım. 20 net gelir 🙂
35-40 net arası da matematikten gelir.

ALES puan hesabı nasıl yapılır? bilmiyorum, o yüzden umarım elimde olan 75,401 (bunu da bir arkadaşa gıcıklık olsun diye virgülden sonra 3 hane yazdım 😀 ) puanını geçen bir not alırım.

Sorular güzeldi, süreyi yetiştiren bir kişi bile varsa, yani 100 sorunun 100’ünü doğru yapan bir katılımcı varsa, süreyi yetiştirememek benim şahsi problemimdir o yüzden süreyle ilgili bir eleştiri yapmayacağım.

Takdir neyse gelir başa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir