Konya Model Fabrika

“konya dijital dönüşüm” kelimesini Google üzerinden arattığım zaman Konya Model Fabrika‘yı keşfettim.

5 Ağustos 2021 günü +90 332 221 0 221 numarasını arayarak, ziyaret için bir prosedür var mı? Pandemi sürecinden dolayı kısıtlama var mı gibi soruları sorduktan sonra istediğim zaman gelip görebileceğimi belirttiler.

Gitmeden önce Dünya Gazetesi’nde yayınlanmış olan aşağıdaki haberi de okuyarak ön bir hazırlık yaptım:

Konya Model Fabrika

Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde Doktor Öğretim Üyesi olarak görev yaptığımdan dolayı Konya Model Fabrika’yı ziyaret ederek:
1-Lisans ve Lisansüstü öğrencilerimizle gerçekleştireceğimiz projelerde dijital dönüşüm odaklı somut işler yapmak
2-Yeni kurmuş olduğumuz yazılım şirketinin (RISETIME TEKNOLOJİ YAZILIM REKLAM EĞİTİM VE DANIŞMANLIK LİMİTED ŞİRKETİ) dijital dönüşüm odaklı projelerde özellikle web ve mobil yazılım alanında yer alabileceğini bildirmek
3-Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin Model Fabrika’dan nasıl faydalanabileceğini araştırmak
gibi hedefleri gerçekleştirmek istiyordum.

6 Ağustos 2021 günü yapmış olduğum ziyarette bana Endüstri Mühendisi Ayşen AYKOL ve Endüstri Mühendisi Emin DOĞAN eşlik etti. Kendilerine vermiş oldukları değerli bilgiler ve misafirperverlikleri için teşekkür ederim.

Beklentim daha çok Yapay Zeka, Bulut Bilişim, IOT benzeri daha çok bilgisayar mühendisliği ile alakalı kısımlarla ilgilenmekti lakin o kısmın henüz tam aktif olmadığını öğrendim. Mevcut durumda klasik bir üretim sistemi ile dijital bir üretim hattı yan yana sergilenerek aşamalı olarak avantaj ve dezavantajları hakkında bilgiler veriliyor. Yalın üretim süreci ve dijitalleşme öncesi gerekli olan Endüstri 3.0 aşamasının tamamlanması hedefleniyor. Bu çerçevede mevcut hali özellikle Endüstri Mühendisliği öğrencileri için ufuk açıcı olabilir. Süreçte tamamlanacak Endüstri 4.0 kısmıyla da daha çok bilgisayar, elektronik ve yazılım mühendisliği öğrencilerine fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Yine her ay düzenli eğitimlerin olduğunu ve eğitim süreçlerine de katılabileceğimizi bildiren Uzman Eğitmen Mustafa Tamer BOZKIR ve Teknisyen Recep SARIKAYA ile de tanıştık.

Direktör Ayhan Tufan AYAN bey ile kendisi firmalarla görüşme sürecinde olduğundan görüşemedim ama en kısa sürede kendisinden randevu talep ederek görüşmeyi düşünüyorum.

Konya Model Fabrika’da 4 değerli akademisyen (Prof. Dr. Yakup KARA, Prof. Dr. Mehmet AKTAN, Doç. Dr. Süleyman NEŞELİ, Dr. Öğr. Üyesi Şule ERYÜRÜK) alanlarındaki uzmanlıklarıyla sürece rehberlik etmektedir.

Konya ve çevresinde faaliyet gösteren firmaların web ve mobil yazılım ihtiyaçları başta olmak üzere, dijital dönüşüm, yapay zeka, bulut bilişim, IOT gibi alanlarda gerçekleştirecekleri AR-GE, ÜR-GE ve İnovasyon proje süreçlerinde elimden geldiğince katkı sunmaya hazır olduğumu bildiririm. İletişime geçmek için 0 506 229 73 39 numarasından bana ulaşabilirsiniz.

Bitirirken böyle bir model fabrikayı Konya’ya kazandıran Konya Ticaret Odası başta olmak üzere tüm emeği geçen kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir