ASKON Konya’nın MEVKA TeknoGirişim Girişimci-Yatırımcı Buluşmaları kapsamında 23 Ağustos 2023 Çarşamba günü ASKON Konya şubesinde yapılan buluşmaya ziyaretçi olarak katıldım.
Konya girişimcilik ekosisteminin duayen isimlerinden Prof. Dr. Fatih Mehmet BOTSALI hocamızın Girişimlerin Finansman Süreci ve Finansman Araçları başlıklı bilgilendirici ve eğlenceli sunumuyla program başladı. Özellikle yeni organize etmeye çalıştıkları Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ilgi çekiciydi, parası olanlar Innopark’a giderek hocamı ziyaret edebilir 🙂
Prof. Dr. Fatih Mehmet BOTSALI'nın Girişimlerin Finansman Süreci ve Finansman Araçları başlıklı sunumundan bir kare...
Prof. Dr. Fatih Mehmet BOTSALI’nın Girişimlerin Finansman Süreci ve Finansman Araçları başlıklı sunumundan bir kare…

Kendisiyle etkinlik sonunda da birebir sohbet edebilme imkanı bulduğum için çok mutluyum.

Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı ve Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Cevahir ÇINAR

Aşağıda kısaca özetlemeye çalıştığım 4 iş fikrini dinledik.

Okullar için İnteraktif Ürünler: Fen Bilimleri ekseninde ürün tasarımı ve üretimi yaparak bilim sınıfı konsepti içerisinde okullara satmayı hedefleyen bir girişim. Gerek uluslararasılaşma hedefinin olmaması, gerek ölçeklenebilir bir büyüme hedefi olmaması nedeniyle ne yazık ki mevcut haliyle zayıf bir not almaktadır. Okullar için İnteraktif Ürünler: Fen Bilimleri ekseninde ürün tasarımı ve üretimi yaparak bilim sınıfı konsepti içerisinde okullara satmayı hedefleyen bir girişim. Gerek uluslararasılaşma hedefinin olmaması, gerek ölçeklenebilir bir büyüme hedefi olmaması nedeniyle ne yazık ki mevcut haliyle zayıf bir not almaktadır. 

1-Okullar için İnteraktif Ürünler: Fen Bilimleri ekseninde ürün tasarımı ve üretimi yaparak bilim sınıfı konsepti içerisinde okullara satmayı hedefleyen bir girişim. Gerek uluslararasılaşma hedefinin olmaması, gerek ölçeklenebilir bir büyüme hedefi olmaması nedeniyle ne yazık ki mevcut haliyle zayıf bir not almaktadır.
Önersene Yazılım Projesi: Karaman'dan gelen iki Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi arkadaşımızın öncülük ettiği bu proje 4 proje içerisinde çerçevesi en net olan olmakla beraber, yazılım ekibinin yetersizliği, rakiplerin (Armut, Sahibinden, BenimUstam vb. ) çok güçlü olması, hızlı büyümede yetersiz sermaye gibi durumlardan dolayı ne yazık ki zorlu süreçlerle karşılaşma ihtimali yüksek bir girişim fikridir. 
2-Önersene Yazılım Projesi: Karaman’dan gelen iki Yönetim Bilişim Sistemleri öğrencisi arkadaşımızın öncülük ettiği bu proje 4 proje içerisinde çerçevesi en net olan olmakla beraber, yazılım ekibinin yetersizliği, rakiplerin (Armut, Sahibinden, BenimUstam vb. ) çok güçlü olması, hızlı büyümede yetersiz sermaye gibi durumlardan dolayı ne yazık ki zorlu süreçlerle karşılaşma ihtimali yüksek bir girişim fikridir.
Manuel ve Elektrikli Hareketli Raf Tasarımı ve Üretimi: İki iç mimar tarafından geliştirilen manuel ve elektrik özel bir raf tasarımı. Hem mutfaklarda hem de ofislerde kullanılabilecek inovatif bir ürün. Ürün ortaya çıktığından güçlü rakipleri tarafından alternatifleri hızlıca üretilebilme potansiyeli olsa da, Konya'daki güçlü mobilya üreticileriyle iyi bir işbirliği yapabilirse belki üretim imkanı bulabilirler diye düşünüyorum. Aksi halde mevcut hayallerinde fabrika kurmak için sermaye arayışı gibi romatik hayaller var, adamı üzerler :)
3-Manuel ve Elektrikli Hareketli Raf Tasarımı ve Üretimi: İki iç mimar tarafından geliştirilen manuel ve elektrikli özel bir raf tasarımı. Hem mutfaklarda hem de ofislerde kullanılabilecek inovatif bir ürün. Ürün ortaya çıktığında güçlü rakipleri tarafından alternatifleri hızlıca üretilebilme potansiyeli olsa da, Konya’daki güçlü mobilya üreticileriyle iyi bir işbirliği yapılabilirse belki üretim imkanı bulabilirler diye düşünüyorum. Aksi halde mevcut hayallerinde fabrika kurmak için sermaye arayışı gibi romantik hayaller var, adamı üzerler 🙂
Teknoforest Ağaçlandırma Sistemleri: Fidan dikme makinesi mi yapıyorlar, mekanik ağaç mı satıyorlar sunumlarından net anlaşılamasa da isteyenlere anahtar teslim orman kuracaklarını vaad ediyorlar. Özellikle karbon salınımı azaltım için AB tarafından ciddi regülasyon ugyulandığı zaman fabrikaların bir şekilde ağaç dikmesi, kendine orman yapması gibi bir şeyler lazım olursa piyasada yer bulabilirler aksi halde nasıl bir satış ortamı tesis edecekler, bekleyip görmek lazım. 
4-Teknoforest Ağaçlandırma Sistemleri: Fidan dikme makinesi mi yapıyorlar, mekanik ağaç mı satıyorlar sunumlarından net anlaşılamasa da isteyenlere anahtar teslim orman kuracaklarını vaadediyorlar. Özellikle karbon salınımı azaltım için AB tarafından ciddi regülasyon uygulandığı zaman fabrikaların bir şekilde ağaç dikmesi, kendine orman yapması gibi bir şeyler lazım olursa piyasada yer bulabilirler aksi halde nasıl bir satış ortamı tesis edecekler, bekleyip görmek lazım.
Yaklaşık 3 yıldır çeşitli girişimcilik etkinliklerinde hem kendi girişimimi anlatmak, hem de diğerlerini dinlemek gibi ek bir hobim var malum 🙂 Konya’da girişimcilik ekosisteminin gelişmesi için yapılan her etkinliğin önemi büyük, henüz tüm paydaşlardan yeterli ilgi tam olarak gösterilmese de yavaş yavaş olacaktır diye düşünüyorum.
Melek Yatırımcı
Etkinliğe Konya’nın genç melek yatırımcılarından Risetime Teknoloji sahibi İsmet Yıldıran ÇINAR ile birlikte katıldık. Kendisi yatırım yapmaya değer girişim arayışını sürdürüyor. Bu çerçevede satış yapmış veya yapmak üzere olan, ürünü MVP seviyesinde, büyüme ve yurtdışına açılma imkanı olan özellikle yazılım girişimleri kendisiyle irtibata geçebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir