“Beyinde ararken bağırsakta buldum”, Dr.Serkan Karaismailoğlu’nun kitabı. Kendisini ortapia‘da yaptığı paylaşımlardan sonra tanıdım, daha sonra kişisel twitter hesabını takip etmeye başladım. İlk denk geldiğinde de kitabını alıp okudum.

Kısa ve öz bir şekilde kitap tam bir çıtır çerez 🙂
Yani okuması çok rahat, anlatımı sade, Game of Thrones’a bir çok atıf yapılmış (bu arada ben izlemedim), hızlıca okunup bilgiler edinilebilecek bir kitap.

Temel sindirim sistemi bilgisi vermesiyle ortaokul ve lise öğrencileri de okursa faydalı olur.

Kitabın içerisinde çok güzel çizimler var. Bunları Dr. Aslı Şan Dağlı Gül hazırlamış. Uzun uzun inceledim.

Kitapla ilgili aldığım notlardan en ilginci dalak isminden “kendisine konulan bu kadar kötü bir isim” şeklinde bahsetmesine bir anlam veremememdir.

Bağırsak veya sindirim sisteminin en az beyin kadar etkili olduğunu iddiasını savunuyor kitap. Mantıklı argümanları da yok değil. O yüzden beslenmemize dikkat etmemizi ve özellikle şeker türevlerine karşı azami ölçüde dikkatli olmamızı tavsiye ediyor.

Türkiye’nin diyabet hastalığında çok ciddi bir oran ile en yakın rakiplerinden önde olduğubu daha öncede biryerlerde okumuştum, bu sıkıntılı duruma bir çözüm bulunması gerekmektedir.

Kitap “Ne Yersen Osun” mesajını hem müstakil bir bölüm olarak, hem de genel çerçeve olarak sunmaktadır. Yazara teşekkür eder, bu tarz konularla ilgilenenler var ise okumalarını tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir