Anlaşamayan iki felsefecinin neden anlaşamadıklarını açıklamaya çalışan masum köylü 🙂

Konuşmanın içerisinde de geçti, “kendi aklınızdakilerle değil söylediklerimle beni yargılayın” (Dücane Cündioğlu) diye. Bütün değerlendirmelerimizdeki en büyük sıkıntı bu. Buradaki yazıda sadece bu videoda söylenenleri temel almaya gayret ettim.

Birer alıntıyla başlayalım:

“Cevapları olan adamın merakı olmaz.” (Ahmet Arslan)
“Filozofların anlaşmaları gerekmez, hatta anlaşmamaları felsefedir.” (Dücane Cündioğlu)

Konuşma genel olarak değişime açıklık (Yunan kültürü) ve nizama bağlılık (Ortadoğululuk) çatışması ekseninde geçti. Ahmet Arslan dine karşı net saldırgan bir üslupla, dinin cevapları olduğunu, dolayısıyla dindar toplumda soru olmayacağından felsefe olmayacağını bu yüzden de gelişme olmayacağını anlatıyor. Haksız mı? Haklı.

Dücane Cündioğlu’nun Ahmet Arslan’ın önyargılarını yıkamadım şeklindeki yorumu dikkat çekici. Israrla felsefe yapacaksan dini inkar edeceksin modunda bir yaklaşım var ve bu bir dayatmadır.

Oysa “Benim tartışılmaz hakikatim yok. Hepsini kendim tuğla tuğla bina ettim. Aksi gösterilirse yıkar, yeniden yaparım.” (Dücane Cündioğlu) ifadesi ve bakış açısını seviyor ve saygı duyuyorum.

Yukarıdaki cümlenin sahibi yani tartışılmaz hakikati yok ise dogması yoktur ve bizim anladığımız anlamda dindar değildir zaten. Ki kendisi önyargılı yorumlara, “Ben bir Yasin okuyayım” diye müthiş bir cevap vermiştir.

Burada çok bariz bir serzeniş ve istek var. Aşağılamayın, anlatın, ikna edin, uyarın, uyandırmaya çalışın, sevin, küçümsemeyin diyor Dücane Cündioğlu. Yamyam olarak görmeyin, çünkü bu insanlar bu bilgileri en sevdiklerinden annelerinden, babalarından, büyüklerinden aldı ve sorgulayıp, gerçeğe yönelmek zor ve sancılı. Bunu yapmaya çalışanlar ilk tavır olarak inançlarını aşağılayan kişiler görünce direk saldırı konumuna geçmektedir. Kibarca Ahmet Arslan’dan bu uğurda yıllarını vermiş bir insan olarak, inanç ile dalga geçmeden, aşağılama yapmadan ama eleştirerek ve uyandırarak halka yardımcı olmasını istemesi çok güzel bir yaklaşım olmuş.

Faydalı bir konferans oldu, tavsiye eden @turk_lander hocaya teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir