Rahip kitabını okurken, en hoşuma giden tespitin “Amr b. Âs’ın Makyavelli tarafından tanınsaydı bir üstad olarak kabul edileceği” görüşünden sonra uzun süredir duyduğum ama hakkında çok bilgi sahibi olmadığım Makyavelist düşünce ve Makyavelli’nin fikirlerini incelemek istedim. Bu doğrultuda en meşhur eseri olan Prens’i en kısa sürede edinmem gerektiğini aklıma yazdım, edindim ve okudum.

Niccolò Machiavelli’nin yazdığı Prens (Il Principe) kitabı Nevin YENİ tarafından çevrilmiş. Alfa yayınları tarafından basılan eserin 2.baskısını okudum.

Makyavelli girişte açık açık şunu ifade ederek konuya başlıyor. Beni bağlayan din, erdem, ahlak, vicdan gibi olgular yok. Benim bu eserde anlattığım şey bir prensin nasıl daha uzun süre iktidar kalması sağlanabilir. Benim analizlerimi iyi inceler, talihte sizden yana olursa hükumetiniz uzun sürer, aksi halde verdiğim bir çok örnekteki gibi tahtınız ve tacınız elinizden gider.

Makyavelli, Prens isimli eserini dönemin prenslerinden birisine hediye olarak göndermiştir. Bu hediyenin önsözünde ise “halkın tabiatını anlamak için prens, prensin tabiatını anlamak için halk olmak gerekir” sözüyle bu eseri yazmasının temel motivasyonunu belirtmiştir.

Kitabı okurken bir çok yerin altını çizmişim, geriye dönüp çizdiğim yerleri okuduğumda bu kadar vicdandan, ahlaktan, insanlıktan uzak sadece iktidarın devamı için vahşice tavsiyeleri bundan 5 asır önce nasıl bir insan bozması vahşi canavar verebilir? Bilmiyorum.

Aslında Makyavelli sıradan bir insan, filozof, yazardı. Sonuçta kendisi prens değildi. Söylediklerinde de çok büyük oranda haklıydı zira görüşlerini destekleyen örnekleri, fikirlerinin doğruluğunu destekler niteliktedir.

Yazım dili çok yalın olan kitabı herkese tavsiye ederim. Özellikle siyaset ve felsefe ile ilgilenenlere.

Not: Altını çizdiğim yerlerle ilgili yorumlar yaparak yazmak istedim fakat çok uzayacağından ve kitabın genel tekrarı olacağından vazgeçtim.

Kitaptaki fikirlerle ilgili sohbet etmek isterseniz, yorum yazın, karşılıklı fikir alışverişi yapalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir