k-kez çapraz doğrulama yöntemi sınıflandırıcı modellerin bir veri kümesi üzerinde yapılan sınıflandırma işleminin sonuçlarının tutarlı olması için kullanılmaktadır.

Metodun uygulanmasından önce k parametresinin belirlenmesi gerekmektedir. k parametresi veri kümesinin kaç parçaya bölüneceğini belirtmektedir. k adet sınıflandırma işlemi yapılmaktadır ve her adımda bölünen parçalardan bir tanesi test işlemi için ayrılmakta geriye kalan k-1 tanesi sınıflandırıcının eğitimi için kullanılmaktadır. k adım sonra elde edilen sınıflandırma sonuçlarının ortalaması alınarak genel sınıflandırma sonucu elde edilmektedir.

k parametresi 10 olarak belirlenen bir çapraz doğrulama işlemi aşağıda görülmektedir. 10 parçaya bölünen veri kümesindeki 9 parça eğitim kümesi ve geriye kalan diğer parça test kümesi olarak kullanılmakta ve bu işlem 10 adımda ve her adımda farklı bir parça test kümesi alınarak gerçekleştirilmektedir.

10-kez-capraz-dogrulama-islemi

Kaynak: http://ahmetcevahircinar.com.tr/2017/03/25/genetik-algoritma-ile-bulanik-kural-kumesinin-otomatik-olarak-olusturulmasinda-yeni-bir-yaklasim/

k-kez çapraz doğrulama yöntemi” te bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir