Prof.Dr. Novruz Allahverdi’nin konuyla ilgili tarafımıza gönderdiği uyarı metni:

Prof.Dr. Novruz Allahverdi diyor ki:
Sayın Ahmet Cevahir ÇINAR,
Uzman Sistem ve Yapay Zekâ konuları ile ilgili sayfanıza öğrencilerimin Proje çalışmaları nedeniyle bir daha baktım. Bir öğrencim sitenizdeki “Kural Tabanlı Uzman Sistemlerde Diş Ağrısı Çözümleri” (Atakan Çavuş, Tolga Çınar, Botan Karademir) yazısına referans vermiş. Yazıyı incelerken bunun basit bir diyalog sistemi olduğunu gördüm. Yazarların adreslerini bilmediğim için ve referans sizin site olduğu için size yazıyorum. Bu kural tabanındaki 24 kuralın her biri çalıştıktan sonra hemen sonuca ulaşılıyor. Oysa bir UZ’de bu böyle olmamalı, sistem birden fazla kuralı arda arda aktifleştirerek sonuca ulaşmalıdır (buna US’in derinliği deniliyor). Yani verdiğiniz örnek başarılı değildir.
Ayrıca sitenizde bu konuda Türkiye’de ilk yayınlanan ve henüz tek kitap olan “Uzman Sistemler. Bir Yapay Zeka Uygulaması” Atlas, 2002 yılı adlı kitaptan da hiç söz edilmemiştir. Oysa bu kitap hem internette, hem de S.Ü. Kampüsündeki Atlas kitabevinde satılmaktadır.
Bilgilerinize arz ederim.
Prof.Dr. Novruz Allahverdi
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı
KTO Karatay Üniversitesi

“Kural Tabanlı Uzman Sistemlerde Diş Ağrısı Çözümleri” başlıklı çalışma Atakan Çavuş, Tolga Çınar, Botan Karademir tarafından yapılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir