Aksaray’da Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası başladı. Meteorolojik destek vermek üzere şampiyona sürecinde katılımcı olarak bulunacağım. Ayrıntılı bilgilere PWCA web sayfasından ulaşılabiliyor.

8 Eylül 2018 Cumartesi günü antrenman uçuşları yapıldı ve ekip 9 Eylül Pazar günü başlayacak resmi yarışlar öncesinde kendisini kontrol etmiş oldu. Bu yazıyı yazdığımda 1.gün sona ermişti.

Yamaç paraşütü ilginç bir spor. Motosiklete bile kaporta benim diye binmeyen bana şimdilik çok uzak 🙂
Hem normal paraşüt gibi atladığın noktadan aşağıya gitmiyorsun, önce yukarıya, sonra belirlenmiş hedeflere, sonra da yere. Ciddi ve güzel bir spor, cesaret istiyor.

Meteorolojik kısmına gitmeden çalıştım, ısınan havanın yükseliş parsellerini yakalayan yamaç paraşütçüleri kuşlar misali döne döne yükseliyor. Bulutların altına kadar yükselebiliyorlar ve sonra inişe geçiyorlar. İniş esnasındaki yer rüzgarının hızı inişi ciddi manada etkiliyor. Bu bilgileri bana veren Murat IŞTIN ağabeyime teşekkür ederim.

Hazırladığım meteorolojik bilgi panosu:

Uçuş öncesi brifing ortamı:

Konaklayacağımız Aksaray Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü‘ne ilk geldiğimde milli sporcu Tecelli Aydın Görgülü ile tanıştık. Kendisi sormuş olduğum prosedür/resmiyet içeren gıcık sorulara tam ters istikamette esprili yanıtlar vererek takdirimi kazandı, ama beni gömdü 🙂

Anladım ki, resmi işleri Abdullah Kahraman yönetiyor. Soyadı gibi bu şampiyonanın kahramanı o. Aksaray’ın adını duyuracağım diye acayip bir çaba içerisinde. Bir o yana, bir bu yana koşturup duruyor. Ne uğruna, sevdası uğruna tabii ki 🙂 Herhangi bir maddi beklentisi olduğunu zannetmiyorum bu olayın geri dönüşü sadece içsel tatmin.

Ve Fahri abi, Mr. Fahri 🙂 İyi İngilizce konuşuyor diye gıptayla bakıyordum, meğer Londra’da yaşayan bir bilgisayar mühendisiymiş. Organizasyonda Abdullah Kahraman ile birlikte sorumluluk üstlenmiş, daha rahat, daha az resmi hatta olabildiğince protokola karşı ama mecburi olması gereken tantanalara da ses çıkarmıyor. Pozitif bir insan, en olumlu kişi. Sadece bana değil, uzaktan gözlemliyorum, herkese. Her gelen Fahri abi diye sarılıyor. Abdullah abi biraz daha ciddi. Tecelli zaten geyik 🙂

Çeşitli fotoğraflar:

Merak edenler için atlama noktası: https://www.google.com/maps/place/38%C2%B009’44.3%22N+34%C2%B009’53.7%22E/@38.162309,34.1627383,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d38.162309!4d34.164927

Hasan Dağı Pisti : K: 38.162309, D: 34.164927

Ayrıca Philippe Broers’in kanalında güzel bir video var:

World Cup Aksaray 2018 arrival from Philippe Broers on Vimeo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir